Barista Clash

Nitelikli kahve ile tüketici arasında önemli role sahip olan baristaların yeteneklerini sergileyebilmelerine imkan sağlayan keyifli bir yarışma platformu olan Barista Clash, kahve tutkusu ile yola çıkmış baristaları, baristalığı yaşam şekli haline getirenleri, barista adaylarını, kahve sektöründe çalışanları, bu sektörde kariyer yapmayı hedefleyen kişileri ve kahve hakkında daha fazlasını öğrenmek isteyen kahveseverleri aynı çatı altında topluyor.
Barista Clash, baristanın sektördeki önemini vurgulayarak bireysel yeteneklerin sergilenmesini, baristaların ihtiyaçları ve isteklerine odaklanarak kahve sektörüne değer katmayı, kahveye ve baristalık mesleğine olan tutku ve heyecanı yaymayı hedefliyor.

Barista Clash, yetenekli baristalara yönelik bir çok yarışma arasında 2 önemli başlığa atıfta bulunarak kendine özel bir çizgi yarattı;
1) Sadece Profesyonel olarak çalışan baristalar değil, yeteneğine, bilgisine ve kahve aşkına güvenen ev baristalarınada kucak açması ve
2) Baristaların tarzlarından, bilgilerine, sunum tekniklerinden, mimiklerine değin gerçek yaşamın içindeki bir kahve dükkanı ile barışta iletişimindeki deneyimi yarıştırma isteği. 
İlk yaptığımız günün ardından her yaptığımız projede olduğu gibi başka yarışmalarda elbette çıktı ve biz her zaman olduğu gibi sektörün gelişimine destek verecek her projeyi alkışlamaya devam ettik.

23 Mart 2019 Barista Clash - UNIQ İstanbul Glass Room Salonu 
5 yarışma kategorisi ile gerçekleşti

  1. Silent Cupping
  2. Mystery Box
  3. Take Away
  4. Wheel Keeps On Turning
  5. Create Your Own Brand ?
  • Raund 1 - 32'den 16'ya kapışması; silent cupping; ilk kategoride üçgenlerde olan 3 farklı kahveyi bulmaya çalıştı baristalarımız.
  • Raund 2 - 16'dan 8'e kapışması; mystery box; her kapışmaya özel içinde nelerin olduğunun bilinmediği kutular oluşturuldu. Baristalar bu kutularından çıkan malzemeler ile 3 farklı signature/imza içecek hazırlayarak jüri'ye sundular.
  • Çeyrek final 8'den 4'e kapışması; take away; bu raund'da baristalar jüri'den o an aldıkları 4 içecek siparişini gerçek dükkan deneyimine uygun hazırlayıp sundular. Sipariş'ten  sunuma ve lezzete değin jüri önünde kapıştılar.
  • Yarı final 4'ten 2'ye : wheeel keeps on turning; bu raund'da süt bazlı içecekler için jüri tarafından çarkıfelek çevrildi ve her yarışmacı verilen sürede çarkın belirlediği 3 farklı şekille latte art yaptılar. Baristalar sunumları, kahvelerin görselliği, süt kalitesi ve lezzet konusunda kapıştılar.
  • Final; finalist 2 baristamıza farklı kahve çekirdeği sunuldu,  seçtikleri kahveyi kendi markalarını yaratarak, kendi ambalajını yaratarak, kendi mottosu ve tasarımını yaparak jüri'ye sundular.

Enis Küçük
23 Mart 2019 Barista Clash Şampiyonu oldu ve kendisine La Marzocco Linea PB 2, Mahlkönig E65S kahve değirmeni, 10.000 TL nakit ödül ve Puma hediye ceki takdim edildi.

Eren Hatır 
23 Mart 2019 Barista Clash 2. olup ve kendisine 2.500 TL nakit, Puma hediye ceki ve muhtelif sponsor hediyeleri verildi.

Devamı...